Szukanie pracy

Najpopularniejszy z moich artykułów dotyczy oczywiście znalezienia pracy. Po to, bowiem tu przyjechaliśmy. Szukanie pracy samo w sobie jest wyzwaniem, które może się okazać niezwykle łatwe lub koszmarnie trudne. Wszystko zależy od Ciebie i Twojej determinacji oraz posiadanych kompetencji. Szczęście sprzyja tym, co umieją coś robić, gorzej z osobami bez doświadczenia w żadnym zawodzie i bez znajomości języka angielskiego. Ale spokojnie, ofert pracy jest bardzo dużo, tak samo jak zawodów i stanowisk. Znajdziesz pracę, która da Ci na chleb i nie tylko 🙂

Jaką pracę najłatwiej znaleźć?

Oczywiście najłatwiej znaleźć pracę fizyczną np. w restauracjach, kawiarniach, fabrykach, sklepach, warsztatach czy na budowie. Nieco trudniej jest zostać tzw. pracownikiem umysłowym np. w biurze, w banku czy urzędzie, ale nie jest to nieosiągalne. Jeśli Ci zależy na danej pracy i chcesz osiągnąć sukces to nikt nie będzie Cię zatrzymywał. Londyn czeka na Polaków, bo każdy pracodawca wie, że jesteśmy wysoce wykwalifikowani, sumienni i pracowici. Polak jest pożądanym, chociaż nie do końca uczciwie wynagradzanym pracownikiem. Niemniej jednak jakakolwiek, by to była praca możesz być pewny ze z wypłaty nie tylko przeżyjesz, ale również pożyjesz sobie lub zaoszczędzisz. Jeśli przyjechałeś tu w tym ostatni celu i zależy CI by jak najwięcej zarobić i odłożyć to możesz być pewny, że w niedługim okresie uzbierasz całkiem niezłą sumę. Jeśli jednak celem Twojej przeprowadzki było znalezienie sobie nowego miejsca do życia to wiedz, że czeka Cię zupełnie nowa lepsza rzeczywistość. Przyjazny kraj, który wpiera obywateli i ułatwia im życie na każdy kroku.

Tutaj każdy pracownik jest ważny i traktuje się go z szacunkiem, bo dzięki niemu przedsiębiorstwo i cała gospodarka tego mocarstwa może funkcjonować i się rozwijać.

Znam wiele międzynarodowych firm, w których kluczowe stanowiska zajmują nasi rodacy. Bywałem na wielu konferencjach czy targach w Europie i poznałem wielu polaków, którzy swoje kariery rozwinęli w Londynie. Nasz naród jest bardzo wysoko oceniany, jeśli chodzi o specjalistów i przedsiębiorców. Co tu dalej szukać wokół mnie mam samych ludzi sukcesu, z którymi znam się i przyjaźnię od lat. I tak na piątkowym piwku zasiada do stołu ekipa złożona z managerów, inżynierów, developerów, trenerów i grafików. Do tego specjaliści w dziedzinie mody, designu i muzyki. Większość z nas jednak nie zaczynała kariery w wyuczonym zawodzie i przeszła przez etap asymilacji z tutejszym rynkiem pracy poprzez pracę w kawiarni, restauracji, sklepie czy na budowie. Jak mówi przysłowie – Od czegoś trzeba zacząć.

Najszybciej znaleźć pracę w sektorze usługowym i budowlanym. Niestety z tym ostatnim nie miałem w życiu zbyt wiele do czynienia, ale niebawem pojawi się artykuł napisany przez mojego przyjaciela, który pracuje na budowie wiele lat.

Moim sektorem przez wiele lat była była gastronomia! Zacząłem jako coffie boy – czyli chłopak, do robienia ciepłych drinków w knajpce na Laicester Square, później kilka restauracji włoskich, jedna francuska i na koniec kilka lat pracowałem w Coffie Shopie – czyli kawiarni tylu Starbucks czy Costa.

Jeśli nie masz pojęcia co chciałbyś robić lub nie znasz języka za dobrze to najłatwiej będzie Ci zacząć własnie w restauracji,
pubie, coffie shopie
. Przejdź się po ulicach i pytaj, rozglądaj się i zagaduj. Często Coffee-shop-2-WPznalezienie pracy w gastronomi trwa pół dnia. Wszędzie kogoś szukają. Moja rada – jedź w ładne dzielnice – omijaj zatłoczone ulice takie jak Oxford Street – tam wszyscy roznoszą CV i konkurencja jest dużo większa. Polecam się wybrac na Shoredich,
Kensington, Clapham czy w miejsca mniej uczęszczane przez masowych turystów. Tam też jest praca, ale zdecydowanie przyjemniej się pracuje zdala od tłoku.

Szukaj też w sklepach! Tak, właśnie w sklepach. Dużych i małych. Z ubraniami, sprzętem AGR/RTV, jedzeniem etc. Wszędzie szukają pracowników! Nie martw się, że jesteś nowy i nie rozumiesz wielu rzeczy. Wszystkiego Cię nauczą. W Londynie jest więcej pracy niż chętnych do jej wykonywania! Polacy są jak błogosławieństwo z nieba dla pracodawców!

 

Gdzie szukać pracy?

Poszukiwania przyszłego zajęcia możemy juz rozpocząć z Polski. Większość firm ogłasza się, bowiem w Internecie wyjątek stanowią puby, bary i restauracje. W każdym pozostałym sektorze proces rekrutacji przeniósł się do Internetu. Nie ma, zatem sensu drukowanie CV i roznoszenie go po mieście. Stracimy tylko czas, pieniądze i motywację. Wszędzie gdzie się udamy czy to będzie sklep czy biuro zostaniemy odprawieni z kwitkiem, a nawet, jeśli ktoś weźmie CV od Ciebie, wyrzuci je prosto do kosza jak tylko wyjdziesz z budynku. Uwierz mi na słowo. Wykorzystaj ten czas na szukanie w Internecie gdzie roi się od portali z ogłoszeniami i dobrymi ofertami.

By ułatwić Ci ten proces wybrałem kilka przeze mnie sprawdzonych i przetestowanych adresów internetowych, na których warto mieć swoje konto. Zanim jednak tam dotrzesz przygotuj się do tego odpowiednio i przejdź przez 10 obowiązkowych punktów wymienionych poniżej. Zapamiętaj tą stronę i wracaj do niej później przy szukaniu pracy. Im więcej z tych punktów zastosujesz tym szybciej osiągniesz sukces i będziesz się cieszył dobrą pracą unikając oszustw i nadużyć.

Jak się przygotować? Na co zwracać uwagę?

  1. Szukaj wśród znajomych. Jeśli masz znajomego w UK, to zapytaj się go czy nie słyszał o jakiejś ofercie pracy lub nie mógłby Ci pomóc chociażby poradą w tym temacie. To może być daleki znajomy lub przyjaciel rodziny. Nie ważne, jakie wiążą Cię z nim relacje – skontaktuj się na wszelki wypadek. Pracę z polecenia możemy dostać nawet nie będąc na rozmowie kwalifikacyjnej! Popytaj również ludzi, z którymi będziesz mieszkał oni również są doskonałym źródłem informacji.
  2. Przygotuj porządne CV w języku angielskim. Poproś kogoś znającego się na tym temacie by Ci to sprawdził i ocenił, jeśli nie masz wokół siebie specjalistów od rekrutacji to zapytaj znajomych i bliskich Ci osób, co o tym sądzą. Nie bój się krytyki. Tylko w ten sposób możesz wychwycić błąd i zmienić go zanim zaczniesz rozsyłać je do potencjalnych pracodawców. Im więcej uwag dostaniesz, które będziesz mógł poprawić tym większa szansa, że stanowisko, na które aplikujesz będzie Twoje. Jeśli masz problemy z napisaniem tego po angielsku poproś znajomych lub zleć to komuś, kto się na tym zna.
  3. Zacznij szukać jeszcze w Polsce. Nic nie stoi na przeszkodzie codziennie sprawdzić ogłoszenia, wysłać CV. Rozmowy kwalifikacyjne również przeniosły się do Internetu i nikogo nie dziwi zaproszenie na rozmowę prowadzoną przez Skype. W tym momencie warto zaktualizować swój profil na Skype, zwłaszcza zdjęcie i informacje o Tobie. Jeśli masz konto z czasów liceum czy gimnazjum niektóre dane nie powinny być widoczne dla rekrutera. Zarejestruj się też w grupach na Facebooku oferujących prace w Londynie.
  4. Nikomu nie płać za znalezienie pracy. Chyba, że jest to osoba z polecenia lub którą znasz. Nadal istnieją agencje lub osoby prywatne, które załatwiają pracę w zamian za pieniądze. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale jeśli mamy do wyboru zapłacić komuś 50 funtów i na drugi dzień rozpocząć prace, albo szukać samemu to proponowałbym rozważyć opcje zapłacenia. Pod warunkiem ze znamy tą osobę lub ktoś bliski nam ją polecił. Ogólnie sytuacja wygląda tak: jeśli agencja chce od Ciebie gotówkę bez potwierdzenia to jest to najczęściej nielegalne. Oni mogą pobierać opłatę od pracodawcy lub nakładać prowizję na Twoją wypłatę, ale za “danie pracy” nie powinni już brać kasy. Na pewno nie pałać za możliwość odbycia rozmowy kwalifikacyjnej, nie wchodź też biznesy typu sprzedaż perfum na ulicy czy innych podejrzanych rzeczy. Włącz rozum i pomyśl czy to jest warte zachodu.
  5. Zarejestruj się wszędzie gdzie to możliwe. Zacznij od agencji pośrednictwa pracy, w biurze pracy (Jobcenter.co.uk), portalach z ogłoszeniami i na każdym portalu z poniższej listy. Zwiększysz tym samym swoje szanse i prędzej osiągniesz upragniony sukces. Załóż też profil na portalu LinkedIn jeśli aspirujesz do pracy biurowej.
  6. Celuj bezpośrednio. Wiele firm ma swoje własne centra rekrutacji i warto się tam również zarejestrować. Jeśli spodobała się Ci się jakaś firma i chciałbyś w niej pracować to wejdź na jej stronę internetową i znajdź zakładkę kariera. Znajdź też grupy na Facebooku w stylu „praca W Londynie” „Jobs in London” Teraz Facebook stał się tablica ogłoszeniową i wiele firm właśnie tam szuka pracowników.
  7. Nie skupiaj się na papierkach. Nikt nie będzie sprawdzał Twoich dyplomów i certyfikatów – tu liczy się człowiek i to czy potrafi wykonywać dany zawód. To, jakie studia skończyłeś i z jakim wynikiem nie jest karta przetargową w procesie rekrutacji. Liczy się Chęć do pracy i zaangażowanie. Reszty możesz się nauczyć.
  8. Nie poddawaj się. Czasami na dobrą ofertę trzeba poczekać jednak prędzej czy później się pojawi. Bądź pewny siebie i dołóż wszelkich starań by ją znaleźć i wykorzystać. Potraktuj szukanie pracy, jako pełno etatowe zajęcie. Wstawaj wcześnie rano i szukaj całe 8 godzin bez rozpraszania się na Facebooku i luźnych zajęciach. Czas to pieniądz, a jego wartość w Londynie jest zdecydowanie wyższa niż w Polsce. Poświęć się cały szukaniu pracy, a zobaczysz tego efekty w bardzo krótkim czasie. Bądź odważny i pewny siebie. Nie musisz znać się na wszystkim, bardziej liczą się chęci i osobowość niż doświadczanie. Jeśli jesteś bystry i otwarty na nowe wyzwania to szybko nauczysz się nowego fachu.
  9. Nie bądź swoim wrogiem. Rozsyłając CV nie myśl, że się nie nadajesz, bo Twoje kompetencje są niewystarczające lub nie znasz angielskiego perfekcyjnie. Nie ty jesteś rekruterem i nie Ty podejmujesz decyzje, kto otrzyma dane stanowisko. Daj sobie szanse! Nigdy nie mogę zrozumieć ludzi, którzy mówą: na pewno by mnie nie zatrudnili lub nie mam szans na to stanowisko. Nie aplikując pozbawiasz się jedynej szansy na zdobycie upragnionego zawodu. Jak szukałem pracy wysyłałem od 500 do 1000 CV dziennie! Pewnego dnia zadzwoniła do mnie dziewczyna z firmy, do której wysłałem CV. Niestety nie spełniam postawionych przez nich kryteriów wymienionych w ogłoszeniu, mimo to chcieliby mnie poznać osobiście bo szukają kogoś na inne stanowisko i mógłbym tam pasować. Kilka dni później podpisałem umowę z nimi i to była moja najlepsza praca w UK, jaką miałem! Praca, której zazdrościło mi wiele osób, a ja sam do dziś nie mogę uwierzyć jakie szczęście mnie spotkało. Dlatego zapamiętaj: wysłanie CV kosztuje Cię tylko kilka sekund, a może zmienić całe Twoje życie.
  10. Nie daj się oszukać i naciągnąć. Tak samo jak przy szukaniu mieszkania zaufaj intuicji. Jeśli ogłoszenie wygląda zbyt pięknie by to było możliwe to najprawdopodobniej tak jest. Jeśli osoba, z którą rozmawiasz nie wzbudziła Twojego zaufania to nie wchodź w ten biznes. Zawsze proś o pisemne potwierdzenie zatrudnienia. Nie pracuj na czarno. Ty na tym stracisz najwięcej. Pracując nielegalnie bez potwierdzenia narażasz się na nie wypłacenie należnego Ci wynagrodzenia i szereg problemów w przyszłości. Nie warto się poświęcać i pracować dla kogoś, kto nie miał odwagi Cię zatrudnić legalnie, a zarabia na tobie krocie.

Adresy internetowe, które watro znać:

Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych stron internetowych z ogłoszeniami o prace, jakie znam. Proponuję założyć tam swoje konta i juz z Polski wysyłać CV. Zaoszczędzimy wówczas sporo czasu. Proces rekrutacji jest tu dłuższy niż w innych krajach i odpowiedzi możemy się spodziewać dopiero po dwóch tygodniach od wysłania swojej aplikacji. Pamiętaj też o punkcie 6 powyższej listy i szukaj bezpośrednio firm, dla których chciałbyś pracować.

Strony angielsko języczne, ale również z ogłoszeniami dla Polaków:

 

Ze stron w języku polskim mogę jedynie wysłać Cię na londynek.net, ale zalecałbym ostrożność. Pracowałem kiedyś jeden dzień na budowie i poznałem chłopaków, którzy zostali oszukani nie raz przez nieuczciwych ludzi ogłaszjących się tam. Ja osobiście znalazłem jedną pracę na londynku. Była to praca w restauracji na barze. Praca fajna, ale za małą kase 🙁

Szukaj w necie jest bardzo dużo portali.

Podziel się tym artykułem z innymi!