Rowerem po Londynie

Rower to najzdrowsza, najprzyjemniejsza i najtańsza forma transportu dostępna w Londynie. Na ulicach roi się od rowerzystów do tego stopnia ze miasto przypomina Amsterdam. Jeżdżą młodzi i starzy, biznesmeni w garniturach, studenci, kurierzy, dostawcy, wszyscy jeżdżą na rowerze. W każdej firmie jest ktoś, kto codziennie jeździ na rowerze.

Ja zakochałem się w rowerze kilka lat temu i do dziś miłość kwitnie. Przesiadłem się z zatłoczonego powolnego i okropnie drogiego metra i wyszło to z pożytkiem dla mojego zdrowia samopoczucia i portfela.

Gdzie kupić rower?

Jeśli masz rower w Polsce postaraj się go ściągnąć korzystając z polskich firm przewozowych, których adresy znajdziesz w Internecie. Ja ściągnąłem swoje rowery w cenie 20 funtów za sztukę. Cena się różni od kuriera – warto negocjować.

Jeśli nie masz roweru, a planujesz zakup zapytaj się Twojego pracodawcy czy nie pomogliby Ci w zakupie. Istnieje, bowiem szereg programów rządowych wspierających rowerzystów takie jak Cyclescheme, Bike2Work, Cycle2work. Dzięki nim możesz kupić rower na twojego pracodawcę, on wrzuca to w koszty i potrąca Ci z wypłaty, co miesiąc (max 12 rat miesięcznych). Dzięki temu płacisz niższy VAT i w efekcie, czego Twój rower jest tańszy o ok. 30-40% ceny zakupu. To się opłaca! Zapytaj pracodawcę czy oferuje taki program. Jeśli nie, spróbuj go namówić. On na tym też korzysta! Więcej o programach znajdziesz klikając w linki powyżej.

Carboot i Gumtree

Możesz kupić używany rower szukając ogłoszeń w Internecie. Najczęsciej chyba oferty można znaleźć na Gumtree. Możesz też pojechać poza Londyn na carboot, ale uważaj bo często tam sprzedają świeżo kradzione rowery i można sobie narobić problemu. Zawsze na wszelki wypadek zrób zdjęcie właścicielowi i spisz z nim umowę posiłkując się jakimś dowodem! Zabezpieczysz się przez problemami.

Jak zabezpieczyć swój rower?

Możesz go ubezpieczyć i nie martwić się o kradzież. Jeśli masz płatne konto w banku to być może juz masz ubezpieczenie na rower i nie musisz wykopywać dodatkowego. Dowiedz się tego zanim kupisz ubezpieczenie na rower.

Jeśli nie masz płatnego konta w banku to proponuje skorzystać z firmy gdzie ja ubezpieczałem. Co prawda nigdy mi w UK roweru nie ukradli, ale firmę sprawdziłem i wygląda uczciwie.

Przede wszystkim KUP PORZADNE zapięcie! Najlepiej tzw. U-lock. Coś, czego nie można przeciąć sekatorem czy nożycami do metalu. Kup stalowe zabezpieczenie, które jest jedynym Twoim zabezpieczaniem. Podobno kradną tu rowery na potęgę. Wg. mnie kradną tylko te drogie i źle zapięte, ale mogę się mylić.

 

Słyszałem ze jazda na rowerze po Londynie jest niebezpieczna. Czy to prawda?

Jest bardzo bezpiecznie! Naprawdę jest dużo bezpieczniej niż w gdziekolwiek. Kierowcy samochodów jeżdżą ostrożnie, nie śpieszą się, ustępują pierwszeństwa i są bardzo uprzejmi. Wg moich obserwacji największym zagorzeniem dla rowerzysty jest on sam. Najczęściej to właśnie rowerzyści, którzy nie czekają na zielone światło, wymijają, śpieszą się lub są całkowicie nieoznakowani narażają się na niebezpieczeństwo. Wypadki są, bez względu na to czy jedziemy rowerem, samochodem czy lecimy samolotem. Zawsze jakieś zagrodzenie na nas czyha. W domu tez możesz się poślizgnąć i złamać rękę, prawda?

 

Czy są drogi dla rowerzystów?

Drogi to mało powiedziane. W niektórych częściach Londynu są autostrady dla rowerów. Specjalne pasy, na które nie maja prawa najechać auta. Londyn rozbudowuje sieć dróg rowerowych w zawrotnym tempie. Jeśli chcesz otrzymać bezpłatne mapy tras rowerowych dostępnych w Twojej okolicy wypełnij formularz dostępny tutaj.

blueline

Rowery miejskie Santander Bikes / Boris Bikes / Barclays Bikes

Stolica Wielkiej Brytanii od kilku lat posiada rozbudowana siatkę automatycznych wypożyczalni rowerów miejskich. Ich nazwa niedawno uległa zmianie wraz z zmianą głównego sponsora banku Barclays na bank Santander. Są tez wielbiciele nazwy Boris Bike, która wzięła się od pomysłodawcy tego sytemu i wielbiciela rowerów burmistrza Londynu Borisa Jonsona.

Rower możemy wypożyczyć bardzo tanio korzystając z automatycznych stacji rozsianych po całym Londynie.

Szczegółowe ceny oraz szczegóły rejestracji znajdziesz na stronie SANTANDER CYCLES

Sant1

Podziel się tym artykułem z innymi!