Jak przygotować wyjazd do Londynu?

Najważniejsze: zastanów się na jak długo chcesz lecieć?

Organizowanie podróży proponowałbym od zastanowienia się, po co i na jak długo jadę? Osobiście odradzam przyjazd na miesiąc czy dwa. To się niestety nie kalkuluje. Jeśli chcesz przylecieć do UK tylko po to by zarobić szybko dużą sumę i wrócić do Polski wykorzystując np. przerwę wakacyjną to może się okazać, że po całym okresie przywieziesz taką sumę z jaką tu przyjechałeś. Oczywiście można przyjechać na 2 miesiące do Londynu, pracować, uczyć się języka i poznawać kulturę, ale oszczędności, jakie przywieziemy do Polski z powrotem będą znikome. Na pewno wrócisz z walizką pełną nowych ubrań i przywieziesz parę elektronicznych gadżetów, ale kasy niestety nie za dużo. Kasę możesz zacząć odkładać od 3 miesiąca pracy tutaj z uwagi na koszty początkowe, które dla każdego są te same.

Zrób plan

Przygotowując się odpowiednio i planując z wyprzedzeniem Twój wyjazd unikniesz błędów i zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy. Przeczytaj informacje zawarte na tym blogu i innych podobnych, by zdobyć jak największą wiedzę o życiu w Londynie. Poszukaj na Facebooku specjalne grupy, które dzielą się informacjami i ogłoszeniami. Ułatwi Ci to znalezienie pracy i mieszkania.

Usiądź z notesem i spisz listę rzeczy do zrobienia. Zobacz, co musisz spakować, jakie dokumenty zabrać, gdzie i kiedy zacząć szukanie mieszkania etc., Jeśli masz jakiś zeszyt czy notatnik to przeznacz go na ten cel, by mieć wszystkie ważne informacje w jednym miejscu. Zrób sobie też listę numerów i adresów do znajomych, którzy tu są na miejscu. Przyda Ci się ona w razie nieprzewidzianych problemów.

Im więcej czasu przeznaczysz na przygotowania będąc w Polsce, tym szybciej odnajdziesz się w nowych realiach i zaczniesz od razu zarabiać i realizować Twój plan! Zatem pamiętaj o notatkach i dużo czytaj, a unikniesz przykrych niespodzianek.

Co zabrać ze sobą?

Jeśli już zdecydowałeś się lecieć do Londynu to przydadzą Ci się… pieniądze i wygodne buty. To podstawa. Do tego dochodzi telefon bez simlocka, dokumenty, CV, pozytywne nastawienie i znajomość języka angielskiego. Przygotowałem listę najpotrzebniejszych rzeczy, które musisz spakować w osobnym artykule, który nazywa się… Co zabrać ze sobą? Na końcu tego artykułu będzie jeszcze link do niego.

Ile potrzebujesz pieniędzy?

Bez względu czy ktoś Ci załatwił pracę i mieszkanie czy przyjezdzasz tu sam w ciemno z pewnością musisz wziąć ze sobą gotówkę. Jak nie masz oszczędności to pożycz się od rodziny lub znajomych (spokojnie, oddasz im w przeciągu paru tygodni). Ceny w Londynie są wysokie, ale zarobki również i nigdy koszty nie są barierą, która jest nie do pokonania jak w Polsce. Tu się żyje inaczej, łatwiej i przyjemniej.

Pakiet startowy dla singla w wersji bardzo oszczędnej to min. 700 funtów, ale im więcej przywieziesz ze sobą tym lepiej. Posiadając zabezpieczenie w postaci gotówki dużo łatwiej będzie Ci znaleźć mieszkanie i pracę. Nie będziesz czuł ciśnienia, że pieniądze zaraz się skończą. Jeśli bowiem oszczędności zaczną się powoli kończyć to najprawdopodobniej nie będziesz już wybrzydzał w szukaniu pracy tylko weźmiesz to co się nawinie. Dlatego proponuje rozpocząć oszczędzanie lub pożyczyć się i z kwotą 700-1000 funtów przylecieć do Londynu. Zobacz też artykuł o kosztach życia w Londynie. Znajdziesz tam więcej informacji o cenach i opłatach jakie Cię czekają.

Jak nie stracić oszczędności?

Uważaj na złodziei i oszustów! Wszyscy wiedzą, że przenosząc się do UK musisz mieć ze sobą jakieś pieniądze. Niestety, ale są osoby, które mogą się czaić na Twoje świeżo wymienione w kantorze funty. By się ustrzec kradzieży i nie dawać okazji złodziejom polecam założyć sobie bezpłatne konto walutowe. Ja korzystam od wielu lat z usług Alior Banku. Niedawno pojawiła się tam usługa Kantor Walutowy i jest to wg. rankingów najlepszy kantor walutowy i platforma do kupowania i sprzedawania walut online! Do tego jest bezpłatny. Możesz oczywiście skorzystać z innego banku, wybór należy do Ciebie, ale pamiętaj, że przyworząc gotówkę narażasz się na jej utratę, więc lepiej wpłać to wszystko na konto.

Konto w kantorze walutowym założysz tutaj. Jeśli chcesz poczytać więcej o tej usłudze, która naprawde jest dobra to kliknij tutaj.

Reasumując, 80% Twojej gótówki wpłać na konto walutowe będąc jeszcze w Polsce, a ze sobą zabierz max. 200 funtów. Poproś o nominały £10 lub £20 (nie wszędzie niestety przyjmują najwyższy banknot czyli £50). Resztę pieniędzy wypłacisz w dowolnym bankomacie w razie konieczności

Zobacz też


Podziel się tym artykułem z innymi!