Szukanie mieszkania

Będzie to długi artykuł, proszę Cię jednak byś go przeczytał, bo informacje tu zawarte uchronią Cię przed nieprzyjemnościami, utratą pieniędzy czy całego dobytku, jaki przywiozłeś ze sobą. Dowiesz się jak zorganizować szukanie mieszkania w Londynie, od podstaw.

Szukanie mieszkania w Londynie nie jest łatwe, ale nie jest to największy problem, jaki stoi przed Tobą. Jeśli się do tego odpowiednio przygotujesz zaoszczędzisz sobie nerwów i niepotrzebnego stresu.

Zapamiętaj by zawsze ufać intuicji i jak najwięcej pytać! Jeśli w mieszkaniu, które będziesz oglądał coś wzbudzi twoją niepewność, zapytaj o to a jeśli odpowiedź nie będzie pełna i brzmiała szczerze nie wynajmuj go! Poniżej dowiesz się, jakie są najczęstsze oszustwa i na co zwracać uwagę. Ten artykuł będzie inny od pozostałych i nie myśl, że chcę Cię nastraszyć. Chcę Cię jedynie przygotować na każdą możliwą sytuację. Nie martw się, mieszkanie na pewno znajdziesz, bo Londyn stale się rozbudowuje i powstają nowe budynki, a stare są remontowane specjalnie pod wynajem. Pamiętaj też by nigdy nie płacić za nic z góry.

Mieszkanie czy pokój?

Cały ten rozdział powinien nazywać się „szukanie pokoju”, zamiast szukanie mieszkania. Bowiem z uwagi na ceny nieruchomości mało, kogo stać na wynajęcie samodzielnego mieszkania. Zresztą nawet, jeśli kogoś stać to z uwagi na szereg wymaganych zaświadczeń ten luksus jest niemalże nieosiągalny dla nowoprzybyłego na Wyspy.

Gdzie, zatem szukać swoich czterech kątów? W mieszkaniach i domach współdzielonych. Nie jest to nic dziwnego. Bez względu na to, w jakiej dzielnicy i zawodzie będziemy pracować, dookoła nas będą ludzie, którzy dzielą swoje życie z innymi. Jest to normalne i musisz się do tego przyzwyczaić. Jeśli jeszcze nigdy wcześniej nie dzieliłeś domu z obcymi czekać będzie na ciebie wiele nowych przygód i doświadczeń. Łatwiej będzie się w tej sytuacji odnaleźć studentom, którzy mieszkali podczas studiów z obcymi.

Mimo iż od jakiegoś czasu mieszkam sam z moją żoną, to nadal osobiście bardzo polecam każdemu nowoprzybyłemu mieszkanie z innymi. Korzyści jest więcej niż wad, bowiem na każdym mieszkaniu poznamy nowe osoby, ich historie, kulturę. Nie jest powiedziane ze będziemy mieszkać z samymi polakami. Stroniłbym od takich mieszkań. W mieszkaniu z polakami nie nauczysz się języka, nie dowiesz, czym żyje Londyn i co ciekawego dzieje się w tym cudownym mieście. Integrujmy się i poznawajmy nowe osoby! To najszybszy sposób by odnieść sukces.

Od współlokatorów możesz uzyskać pomoc w znalezieniu pracy, porady odnośnie dzielnicy, transportu, języka angielskiego, życia w Londynie. Poza tym będziesz miał, z kim pogadać jak wrócisz po ciężkim dniu w pracy, a w weekend będziesz miał, z kim napić się piwa czy wina.

Oczywiście nie zawsze jest tak cudownie jak to opisałem. Może się pojawić wiele konfliktów, kradzieże i nieporozumienia. Mnie zawsze dziwiło jak dorośli ludzie, zarabiający nie małe pieniądze potrafią się kłócić o papier toaletowy… To jest zresztą temat na oddzielny artykuł, bo to, co przeżyłem i zobaczyłem przez ostanie 10 lat nadaje się na książkę! 🙂 Wszystko zależy od ludzi, którzy będą mieszkać z Tobą, jeśli dobrze trafisz to Twoje życie może się szybko odmienić na lepsze.

Wybór lokalizacji

Jeśli nie wiesz gdzie będziesz pracował proponuję nie oddalać się za bardzo od centrum. Ogranicz swoje poszukiwania na strefy 3 do 4. Pamiętaj, że im dalsza strefa tym wyższa cena za Travelcard na metro. Jeśli kilka dzielnic lepszych i gorszych. Trudno mi ocenić je wszystkie. Jeśli znajdziesz odpowiednie ogłoszenie gdzie podany jest kod pocztowy możesz sprawdzić sobie to miejsce na mapie Google. Zobacz jak daleko jest do metra, ile minut zajmie Ci dojście do najbliższej stacji czy przystanku. Jak daleko będziesz miał do Twoich znajomych, jeśli mieszkają w Londynie. Ile czasu zajmie Ci dojazd np. do Oxford Street. Z uwagi na wielkość Londynu musisz założyć, że dojazd do pracy zajmie Ci w dobrym przypadku 30min, a średnio jest to około godzina w jedną stronę! Niestety, odległości są ogromne, ale będziesz miał więcej czasu na czytanie książek lub granie w gry na telefonie. Zasze znajdą się, jakie pozytywy 🙂

Ceny za wynajem:

Wysokość opłaty za wynajem będzie się różnic od wielu czynników. Oczywiście prym wiedzie lokalizacja, wraz za nią wielkość pokoju, a dalej ilość współlokatorów i standard budynku.

Cena za pokój jednoosobowy w domu wiktoriańskim w strefie 3 lub 4 – £100-£125 / tydzień

Cena za pokój dwuosobowy w domu wiktoriańskim w strefie 3 lub 4 – £120-£160 / tydzień

Mieszkanie tylu studio (pokój z aneksem i osobną łazienką) dla 1-2 osoby w strefie 3 lub 4  – od £750 za miesiąc + media

Mieszkanie one bedroom (salon z aneksem i osobną sypialnią oraz łazienką) dla 1-3 osoby od £1000 + media / miesiąc

Zawsze dowiedz się o koszty dodatkowe, którymi może być: prąd, gaz, woda, Council Tax *, Internet, sprzątanie domu.

Gdzie szukać mieszkania?

Ogłoszenia sprawdzaj w Internecie. Jeśli chodzi o ogłoszenia w gazetach to niestety większość dobrych i ciekawych będzie już nieaktualna zanim je odnajdziesz i zadzwonisz. Skup się lepiej na wyszukiwarkach Internetowych i poleceniach od znajomych.

Możesz natknąć się na agencję nieruchomości, która wystawia ogłoszenie na portalach internetowych i załatwia formalności związane z umową i wynajmem lub tylko pokazuje mieszkanie. Agencja nalicza opłatę od 20-500 funtów jednorazowo.

Uważaj na podstawione agencje i lewych pośredników – pobierają opłaty za nie swoje mieszkania lub pobierają kaucję przed pokazaniem mieszkania, którą ciężko odzyskać. Nie daj się naciągnąć. Jeśli czujesz, że to przekręt to poproś o spotkanie w biurze i o dokumenty uprawniające „agenta’ do pobrania opłaty czy wynajmu.

SPAREROOM

SPAREROOM

Wymaga założenia bezpłatnego konta. Jest to największa baza sprawdzonych w większości uczciwych ogłoszeń. Warto poświęcić na poznanie tej strony kilka minut jeszcze będąc w Polsce. Proponuje założyć sobie tam swój profil. Napisać, kim jesteśmy, co lubimy, a czego nie. Może uda Ci się, że właściciel mieszkania lub ktoś, kto szuka współlokatora odkryje w Tobie bratnią duszę i zaproponuje Ci wspólne mieszkanie. Mojemu przyjacielowi się tak udało znaleźć wspaniałe mieszkanie i cudowną współlokatorkę.

Załóż bezpłatne konto klikając w ten link: http://www.spareroom.com/

FACEBOOK

FACEBOOK

Bardzo dużo sprawdzonych i bezpiecznych ogłoszeń jest też na Facebooku. Istnieje masa grup gdzie możesz się zapisać i oglądać oferty bezpłatnie. To jest bezpieczne bo wiesz kto wystawia i masz możliwość zweryfikowania tej osoby!

Wpisz w wyszukiwarkę na Facebooku: “Flats in London”, “London Flatmates”, “Hackney Wick Spaces” etc. kombinujcie z frazami rooms, flatmates share houses, flat, rent, etc. Możecie też śmiało szukac po Polsku: “Pokoje Londyn”, pokoje do wynajęcia, mieszkania, ogłoszenia. Szukajcie GRUP, a nie stron agencyjnych, chociaż może warto też wejść na stronę, która oferuje pokoje… szukajcie, a znajdziecie.

Załóż bezpłatne konto klikając w ten link: https://www.facebook.com

FLATMATES ROOM

FLATMATES ROOM

Strona bardzo zbliżona do Spareroom z ogromną ilością zawsze świeżych i aktualizowanych ofert. Z bezpłatnego konta możemy skontaktować się ogłoszeniodawcą wysyłając mu email z prośbą o kontakt. Jeśli chcemy otrzymać do niego numer telefonu, konieczne będzie wykupienie abonamentu. Najtańszy kosztuje w granicach 15 funtów. Nie jest to dużo, a daje nam możliwość skontaktowania się, jako pierwsi.

Załóż bezpłatne konto klikając w ten link: https://www.flatmaterooms.co.uk/

LONDYNEK.NET

LONDYNEK.NET

Portal z całą masą średnio potrzebnych do życia informacji dla Polaków mieszkających w UK. Znajdziemy tam za to bardzo dobrze rozbudowaną tablicę ogłoszeń mieszkaniowych. Mieszkania to głównie domy współdzielone z większą ilością osób. Prawie na każdym domu mieszkają wyłącznie Polacy, chociaż zdarzają się domy mieszane. To ma swoje plusy i minusy. Jeśli zatem boisz się zamieszkać z osobami niemówiącymi w Twoim ojczystym języku poszukaj mieszkania na Londynku. Większość pokoi jest wynajmowanych bez umowy. Nie jest to wielki problem, ale jeśli masz wątpliwości poproś landlorda by spisał oświadczenie z Tobą o wysokości opłat i pobranym depozycie. Zabezpiecz się przed ewentualnym oszustwem. Sprawdź przy okazji jego dowód osobisty. Jeśli nie będzie chciał spisać umowy lub zacznie kręcić uznaj to za znak by tam nie mieszkać.

Ogłoszenia znajdziesz klikając w ten link: http://londynek.net/ogloszenia/

GUMTREE

GUMTREE

Portal znany również w Polsce. Tu jest on bardziej rozbudowany i niezwykle popularny. Do tego stopnia, że ogłoszenia stają się nieaktualne na kilka minut po ich wystawieniu. Przygotuj się na polowanie i co chwile odświeżaj stronę przyciskiem F5. Tak samo jak na londynku zalecam szczególną ostrożność. Zdarzają się oszuści, bo portal jest bezpłatny i każdy może na nim założyć konto.

Ogłoszenia są dodawane przez osoby prywatne i agencje nieruchomości. Jeśli wynajmujesz bezpośrednio od właściciela nie płacisz prowizji (ang. fee), biorąc mieszkanie przez agencję licz się z dodatkowymi kosztami.

Ogłoszenia znajdziesz klikając w ten link: https://www.gumtree.com/

O co pytać, na co zwrócić uwagę?

jaka jest cena za tydzień /miesiąc wynajmu?

jaka jest wysokość depozytu?

jaki jest sposób zwrotu depozytu?

ile wynosi czas trwania umowy?

jakie są opłaty dodatkowe?

ile osób żyje w domu/mieszkaniu?

czyw domu jest dostępny Internet?

ile jest łazienek?

czy w mieszkaniu są dzieci?

czy jest możliwość korzystania z ogrodu?

Oglądanie mieszkania i umowa:

Na miejscu zwróć uwagę na zachowanie współlokatorów, zagadaj do nich. Dowiedz się, dlaczego zwolniło się miejsce. Pytaj jak najwięcej i bądź czujnym obserwatorem. Nie śpiesz się i nie pozwalaj na sobie wywierać presji. Zobacz czy w mieszkaniu nie ma wilgoci i grzyba na ścianach.

Pamiętaj o spisaniu umowy lub oświadczenia z danymi z dowodu osobistego. Zabezpiecz się! Napisz ile pieniędzy wpłacasz na depozyt, ile wynosi czynsz oraz na jak długo jest ta umowa oraz w jaki sposób będziesz płacił za czynsz.

Jeśli masz wypłatę w systemie tygodniowym zapytaj czy możesz tak tez płacić za czynsz.

Gdzie kupić wyposażenie?

Jeśli udało Ci się wynająć pokój to do pełni szczęścia brakuje Ci tylko pościeli i własnych sprzętów kuchennych.

Pościel kupisz w Primarku lub Wilko. Kołdra, poduszki i obleczki nie będą kosztować więcej niż 20 funtów za cały zestaw. Można też wybrać się do sklepu WILKO (mój ukochany sklep) i tam kupić wszystko co potrzebujesz.

W Wilko kupisz sobie też kubek, patelnię, sztućce czy kieliszki do wina. Mają tak wszystko co potrzeba do domu w super niskich cenach. Polecam się tam wybrać. Nie kupuj niczego na ulicy i na marketach. Przepłacisz za “dziadostwo”. 

Kolejnym miejscem gdzie możesz kupić tego typu rzeczy jest oczywiście IKEA. W Londynie mamy 4 sklepy. Ich adres znajdziesz klikając tutaj. 

Wyposażenie domu oferuje również ASDA HOME i TESCO HOME, ale oni mają rzeczy w troche wyższych cenach.

Daj znać jeśli o czymś nie napisałem lub o czym chciałbyś jeszcze wiedzieć. 

Gdzie szukać pomocy w przypadku oszustwa?

Jeśli zostałeś oszukany przez kogoś podającego się za właściciela, pobrał od Ciebie pieniądze i nie wywiązał się umowy udaj się, czym prędzej na Policję i opowiedz im dokładnie, co się wydarzyło. Jeśli nie mówisz po angielsku, poproś o tłumacza. Nie poddawaj się i walcz o swoje pieniądze i prawa. Jesteś tutaj legalnie i chronią Cię te same prawa, które chronią Brytyjczyków.

Strony gdzie można uzyskać pomoc i poradę:

https://www.citizensadvice.org.uk/housing/renting-a-home/common-problems-with-renting/

http://www.nidirect.gov.uk/problems-with-your-landlord-how-the-council-can-help

Podziel się tym artykułem z innymi!