Dojazd z lotniska do Londynu

Najtaniej autobusem, a najszybciej pociągiem. Nie bierz taksówki, jeśli jesteś sam, bo cena wyniesie Cię od 50-100 funtów, a może i więcej. Jeśli już musisz, bo nie ma innej opcji to znajdź taksówkarza i umów się z nim na cenę, za jaką Cię zawiezie zanim wejdziesz do środka. Nie wsiadaj w ciemno, bo słono za to zapłacisz. Jeśli masz UBER to spróbuj zamówić, ale nie wiem czy oni działają w okolicach lotnisk. Więcej o aplikacji UBER w Londynie dowiesz się klikając tutaj.

Aktualizacja: 15/05/2016

Lotnisko London Stansted

Z lotniska London Stansted wydostaniesz się najtaniej autobusami poniższych linii. Nieco droższy, ale pewniejszy i szybszy jest pociąg Stansted Express. Przez okres wakacyjny planowane są remonty w wielu miejscach Londynu dlatego zawsze przez podróżą sprawdź dokładnie na stronie przewoźnika trasę i przystanki.

Terravision:  Za bilet do Londynu zapłacisz 10 funtów. Możesz wybrać trasę bezpośrednią do London Liverpool Street, London Stratford (trasa zawieszona do 22/05/2016) lub London Victoria. Bilety można kupić u kierowcy, u chłopaka stojącego przed autobusem lub na lotnisku w wyznaczonych punktach z logo Terravision. Jeśli masz drukarkę to możesz kupić swój bilet online i ominąć kolejki oraz będziesz miał pierwszeństwo wejścia na pokład. To ważne bo w wakacje te autobusy są oblężone i czasami trzeba czekać godzinę lub więcej, jeśli się nie ma biletu. By sprawdzić godziny odjazdu lub kupić bilet online (który jest tańszy niż na miejscu), wystarczy kliknąć w poniższy obrazek (strona dostępna również w języku polskim).

Stansted Airport Transfer

National Express: Drugą opcją są autobusy linii National Express (narodowy PKS) kursują do kilku miejsc w Londynie, a bilety są tylko kilka funtów droższe od linii Terravision. Bilety można kupić w okienkach na lotnisku, u kierowcy oraz online. Dokładny rozkład oraz zamawianie biletów uzyskasz klikając w poniższe logo.

logo

Airport Bus Express: autobusy dowożą do stacji London Stratford, Liverpool Street, Baker Street i Victoria Coach Station. Kursują od 7:50 do 1:40, średnio co godzinę. Cena biletu w jedną stronę na stację Liverpool Street to jedyne £7 lub £10 na pozostałe przystanki. Bilety można kupić online lub u kierowcy jeśli ma jeszcze wolne miejsca na pokładzie. Dokładny rozkład i możliwość zakupienia biletu dostępna po kliknięciu w logo przewoźnika.

airport bus express

EasyBus: pomarańczowy busik zabierający parę osób, kursuje często, bilety są bardzo tanie i zaczynają się już od kilku funtów (jeśli kupisz z wyprzedzeniem). Bilety można kupić jedynie online na wyznaczoną datę i godzinę. Dokładny rozkład oraz zamawianie biletów uzyskasz klikając w poniższe logo. EasyBus.svg

Stansted CityLink – chyba najnowszy przewoźnik na lini Stansted – London. Autobusy kursują tylko na stację Kings Cross/ St. Pancras. Jest to bardzo duża stacja metra i pociągów (stąd odjeżdzają m.in. superszybkie pociągi Tegeve do Paryża i Brukseli). Czas przejazdu podany na stronie to 1 godz 15 min, a cena za bilet wynosi £8. Na pokładzie darmowe Wi-Fi.

stansted-citylink-logo-mamotato

Pociąg: Stansted Express jedzie do stacji Liverpool Street Stadion w sercu bankowej części starego Londynu w zaledwie 40min. Zatrzymuje się tylko na Tottenham Hale gdzie istnieje możliwość przesiadki na Victoria Line (Metro, błękitna linia). Bilet jednak jest droższy od autobusowego i wynosi od 18 funtów za osobę w 1 stronę.  Pociąg kursuje codziennie 4 razy na godzinę między 03.40, a 23.25. Dokładny rozkład oraz zamawianie biletów uzyskasz klikając w poniższe logo. Stansted_express_stacked


Więcej informacji na temat tego lotniska znajdziesz na: stanstedairport.com

Lotnisko London Luton

Terravision jeździ, co kilka minut w wiele miejsc w Londynie a bilet wynosi 10 funtów. Bilety można kupić w okienku, u kierowcy lub online. Dokładny rozkład oraz zamawianie biletów uzyskasz klikając w poniższe logo.

Luton Airport Transfer


Autobus National Express – cena już od 5 funtów. Jeżdżą, co godzinę, a czas przejazdu wynosi ok. 70 minut. Bilety można kupić w okienku, u kierowcy lub online. Dokładny rozkład oraz zamawianie biletów uzyskasz klikając w poniższe logo.

logo

 

Easybus: busik zabierający parę osób, kursuje często, bilety są bardzo tanie i zaczynają się już od 2 funtów. Bilety można kupić jedynie online na wyznaczoną datę i godzinę. Dokładny rozkład oraz zamawianie biletów uzyskasz klikając w poniższe logo.

EasyBus.svg

 

Pociąg:

jest szybki i wygodniejszy oczywiście od autobusów. Bilet na pociąg możemy kupić w maszynie na lotnisku, w okienku na lotnisku lub u chłopaka sprzedającego bilety przed lotniskiem. Ważna informacja: z lotniska na peron podjeżdżamy autobusem, na który również trzeba mieć bilet. Jeśli kupiliśmy bilet z Luton Airport to w cenie jest już wliczony transfer autobusem, jeśli jednak na bilecie widnieje trasa Luton Train Stadion – London to za transfer dopłacimy £1,50 za osobę.

Cena za pociąg linii Thameslink już od £10 za osobę w jedna stronę. Bilet ważny jest do stacji London St Pancras, Elephant & Castle, Farringdon, London Blackfriars, London Bridge, City Thameslink.


 

Więcej informacji na temat tego lotniska znajdziesz na: http://www.london-luton.co.uk/en/airport/

Lotnisko London Gatwick

Autobus National Express  – cena już od 6 funtów. Jeżdżą, co godzinę, a czas przejazdu wynosi ok. 1g 40 min. Bilety można kupić w okienku, u kierowcy lub online.

logo

Autobus Terravision: Za bilet do Londynu (stacje Bayswather, Hammersmith, Cromwell Road) zapłacisz jedynie 6 funtów. Bilety można kupić u kierowcy, u chłopaka stojącego przed autobusem lub na lotnisku w wyznaczonych punktach z logo Terravision. Jeśli masz drukarkę to możesz kupić swój bilet online i ominąć kolejki oraz będziesz miał pierwszeństwo wejścia na pokład. Autobusy Terravision kursują, co 30min. Czas przejazdu to 1 g 40 min.

By kupić bilet wystarczy kliknąć w poniższy link, (strona dostępna również w języku polskim) .

Terravision Gatwick Airport Bus Transfer

Bus Easybus: busik zabierający parę osób, kursuje często, bilety są bardzo tanie i zaczynają się już od 2 funtów. Bilety można kupić jedynie online na wyznaczoną datę i godzinę. By kupić bilet wystarczy kliknąć w poniższy obrazek.

EasyBus.svg

Pociągi do stacji London Victoria jeżdżą, co kilka minut i są super szybkie. Czas przejazdu do stacji London Victoria to zaledwie 30 minut. Cena jest dosyć wysoka i rożni się od operatora linii. Najdroższy jest Gatwick Express gdzie za bilet zapłacimy prawie 18 funtów w jedna stronę. Tańsze są pociągi pozostałych operatorów gdzie cena zaczyna się już od 12 funtów. Szczegóły znajdziesz na stronach http://www.gatwickexpress.com/ lubhttp://www.thameslinkrailway.com/ bądź na lotnisku w okienkach gdzie przy okazji kupisz bilet. Obsługa jest bardzo uprzejma i z pewnością wybiorą dla Ciebie najkorzystniejszą opcję. W automatach jest dostępny język polski.

GatwickExpress.svg


 

Więcej informacji ta temat lotniska Gatwick: http://www.gatwickairport.com/to-and-from/

Lotnisko London Heathrow

Jedyne lotnisko połączone bezpośrednio linią podziemnego metra z Londynem. Wystarczy przejść pieszo na stację, która znajduje się pod każdym z terminali. Przejazd nie wymaga specjalnego biletu. Można jechać płacąc kartą zbliżeniową lub kartą Oyster. Za przejazd zapłacisz ok. 6 funtów. Czas podróży z lotniska do centrum wynosi 60min.

Do metra dostaniesz się bardzo łatwo. Podążaj za znakiem UNDERGROUND.

Jeśli jeszcze nie masz karty Oyster to na stacji uprzejmy pracownik metra z pewnością Ci pomoże ją kupić i wytłumaczy jak jej używać. Dowiedz się więcej o sposobach płacenia za metro klikając tutaj.

Jeśli zależy Ci na szybszym dostaniu się do Londynu to wybierz połączenie koleją. Cena za przejazd pociągiem Heathrow Express zaczyna się od 22 funtów w jedną stronę i trwa kilkanaście minut.


 

Więcej na temat lotniska Heathrow, biletów i transportu: http://www.heathrow.com/transport-and-directions

Lotnisko London City

To lotnisko nie oferuje jeszcze regularnych lotów bezpośrednich z Polski, ale często loty z przesiadką liniami Air France, KLM, Swiss czy innymi są w bardzo dobrej cenie. Najczęściej przesiadka jest w Paryżu, Zurychu lub Amsterdamie i przez to lot trwa dłużej, ale jeśli cena jest niższa to warto rozważyć taką możliwość. Proszę pamiętać, że na pokładach tych linii otrzymamy bezpłatnie posiłek oraz napój (również alkoholowy), co znacznie uprzyjemni lot.

Z lotniska City do miasta dostaniemy się kolejką DLR. Nie wymaga ona specjalnych biletów. Pojedziemy na Oyster lub karcie zbliżeniowej bowiem kolejka DLR należy do grupy TFL czyli londynskiego transportu publicznego. Kolejka łączy się kilka razy z metrem, dzięki czemu łatwo i wygodnie przesiądziemy się na inną linię, która zabierze Cię prosto do nowego domu.

Jeśli jeszcze nie masz karty Oyster to na stacji uprzejmy pracownik z pewnością Ci pomoże ją kupić i wytłumaczy jak jej używać. Dowiedz się więcej o sposobach płacenia za metro klikając tutaj.

Możesz również skorzystać z UBERA, który zabierze Cię w dowolne miejsce po rozsądnej cenie. Dowiedz się więcej o UBER klikjąc tutaj lub skorzystać z taksówki. Pamiętaj jednak by zawsze ustalić opłatę za kurs zanim wsiądziesz do samochodu.

Więcej na temat lotniska City, biletów i transportu: http://www.londoncityairport.com/visitingtheairport/page/publictransport

Ciekawostka: lotnisko zostało wybudowane w 1987 roku na rzece w dzielnicy Royal Docks, położone ok. 10 km na wschód od City of London. Stworzone głównie dla pracowników banków i instytucji finansowych, które siedziby mają w sąsiadującej z lotniskiem dzielnicy biurowej Canary Warf. Tu również znajduje się jedno z największych w europie centrum konferencyjno-wystawowe ExCel (Exhibition Centre London).

londoncity

Zobacz też


Podziel się tym artykułem z innymi!